HENNA, INDIGO, CASSIA
přírodní barvy na vlasy
Co byste měli vědět o přírodních barvách
- Nenarušují vlasy.
- Jsou prospěšné pro pokožku hlavy.
- Pomáhají uvolnit z pokožky maz a vlasy v poslední fázi růstu (ty, které už čekají na vypadnutí), tím se uvolní prostor pro vlas nový = vlasy jsou silnější.
- V jednom kroku nezakryjí šediny, tyto barvy kopírují podklad, světlé vlasy zůstanou světlejší, což dělá např. u šedin moc hezký přirozený efekt, pokud potřebujete rozdíl maximálně zakrýt, musíte využít dvoufázové barvení.
- Neumí zesvětlit vlasy, protože nerozpouští melanin (pigment) ve vlasu, jako to dělá půmyslová barva.
- Vrství se, pokud aplikujeme stejnou barvu stále dokola i do délek, barva bude tmavnout, jako když malujete zeď – čím více vrstev, tím intenzivnější a tmavší barva bude.
- S těmito barvami se vážeme napořád, nefungují jako průmyslově vyrobené barvy. Pokud rádi měníte svou barvu vlasů z blond na tmavou a zase zpátky, nejspíš nejsou tyto barvy pro vás vhodným řešením.
- Barevný výsledek vám nikdo zcela nezaručí, tyto barvy natolik pracují s originalitou vlasu, že na oko stejné vlasy nebudou mít stejný výsledek, rozdíly mohou být ale nepatrné = co hlava, to barva originál.
- Nabarví kutikulu vlasu, tím vlas chrání před vnějšími vlivy jako je slunce, vítr…
- Navazují se na vlasový keratin: Vlasům dodávají hmotu, napojí se na vlasový keratin, keratin zvětší objem a vlasy se v délkách netenčí/nelámou.
- Přírodní barvy jsou jedině práškové, žádné tuby, tuby obsahují pouze extrakty z těchto barev.
- Lze je kombinovat s průmyslovými barvami i odbarvovačem, ale musí to být opravdu čistá prášková barva, pokud je do této barvy přidána chemikálie, ta pak může reagovat s peroxidem vodíku, který je ve všech průmyslových barvách i odbarvovači, přidaná chemikálie vlasy může poškodit nebo způsobit alergickou reakci.
- Na odbarvaných vlasech se ale mohou chovat tyto barvy nevyzpytatelně, převážně kombinace s indigem.
HENNA
- Henna je rostlinka Lawsonia inermis.
- Obsahuje molekuly lawsonu a lawson je v čistém stavu oranžový.
- Barví dle podkladu: od oranžové přes měděné až po tmavě kaštanové odstíny (červenou z ní vytřeseme velmi těžko).
- Výsledná barva se vždy odvíjí dle obsahu a uložení pigmentových zrn ve vlasu, dle struktury a stavu vlasu.
- Jiná henna NEEXISTUJE.
- Má protiplísňové vlastnosti.
- Na vlas se váže snadno a její odstín po oxidaci zůstává relativně trvalý.
- Po nabarvení až 14 dní oxiduje (barva se vyvíjí, obvykle tmavne), největší změnu zaznamenáme za cca 3 dny a po následném umytí.
- Při odbarvení nezelená, pokud neobsahuje chemikálie, s peroxidem reaguje poté jiná látka, ne henna.
- Lze ji odbarvit peroxidem i přebarvit syntetickou barvou, byť platinovou blondýnkou již nebudete, lze to kombinovat okamžitě po použití.
- 2 možnosti přípravy.
INDIGO
- Indigo je rostlinka Indigofera Tinctoria.
- Barvivo má modré.
- Kombinuje se nejčastěji s hennou pro hnědé odstíny, ale dokáže vytvořit i téměř černou barvu, kombinuje se také s jinými rostlinkami pro blond odstíny, vínové či bordó barvy…
- Při odbarvení zelená/modrá/šedne apod., funguje to i opačně, použijete-li čisté indigo na blond vlasy, vznikne zelená/modrá/fialová/šedá…
- Výsledná barva se vždy odvíjí dle obsahu a uložení pigmentových zrn ve vlasu, dle struktury a stavu vlasu.
- Po nabarvení ještě další dny oxiduje (mění barvu, někdy dojde k zelenému odstínu, který ale postupně vymizí, výjimku může tvořit blond vlas, tam záleží na jeho množství, kombinaci i vlasu jako takovém, zda zelená vymizí).
- Indigo ve vlasu obvykle časem bledne, molekula je totiž nestabilní, je tedy potřeba pracovat rychle, aby se molekuly barviva stihla napojit dřív na vlas než na kyslík ve vzduchu, vlasy musí být bez nánosů olejů a nečistot. U této bylinky je velmi důležité mít vlasy opravdu čisté.
- Ani tady nemá žádný smysl čekat měsíce, abyste použili barvu chemickou či odbarvovač, stejně jako henna je i indigo na vlas napojen, je součástí vlasového vlákna už napořád, i když se odstín neudrží a na oko se z vlasů vytratí.
- Za určitých okolností lze do určité části zesvětlit i indigo, proces ale může být riskantní a výsledek nejistý. Stejně tak opačný proces, kdy se indigo či kombinace s indigem aplikuje na odbarvený vlas.
CASSIA
- Cassia/Senna je rostlinka, která má několik druhů, k barvení se využívá především cassia obovata.
- Barvivo má zlatožluté.
- Barví blond nebo šedé vlasy do zlatavých/teplých odstínů.
- Neprávem je označovaná jako bezbarvá henna.
- Jaké barvivo pustí, a jestli vůbec, velmi záleží na její přípravě, době působení i vlasu jako takovém, jednoho může nabarvit na žluté kuře, druhého na zlatovlásku a někdo nepozná změnu žádnou.
- Cassia výrazněji obarví pouze velmi světlé vlasy – bílé/šedé. Majitelky tmavších vlasů zaznamenají změnu velmi zřídka, k povšimnutí je lesk vlasů, popř. oteplení odstínu, bezbarvá kutikula se totiž nabarví, to může ovlivnit odraz světla i u tmavších vlasů a tím i vnímání odstínu, vše záleží zase na podkladu.
- Používá se také na ředění henny/indiga, aby vznikly světlejší odstíny (tmavší barvu vlasů ale ani tato směs nezesvětlí, to neumí).
- Příznivě působí na pokožku, na ekzémy i lupénku, zpevňuje vlasové vlákno.
- Lze přebarvovat i odbarvovat syntetickou barvou, dokonce se může podařit odbarvit vlasy i do bíla.
- Připravuje se stejně jako henna pro uvolnění barviva (2 možnosti), má ale i třetí způsob přípravy, a to bez uvolnění barviva.
Míchání barev
Hennu, cassii i indigo mícháme teplým způsobem
- Prášek zalijeme teplou vodou mezi 50-60 ⁰C a rozmixujeme na pastu tak, aby pasta lehce stékala, asi jako bílý jogurt (obr. 1)
- Jakmile bude mít pasta přijatelnou teplotu, aplikujeme na vlasy
- Vlasy zabalíme do fólie nebo sáčku a ručníku, ať je to pěkně v teploučku a necháme cca 2-4 hod působit, čas závisí od výsledku, který chceme, čím delší čas, tím sytější barva. (obr. 3).
U henny má tento způsob přípravy za následek méně zářivou barvu, obvykle více do oranžova. Můžete použít až 80 ⁰C, čím vyšší teplota, tím větší barvící schopnost, ale na úkor jejich příznivých účinků.
Indigo lze připravit pouze tímto způsobem, jiná metoda nebo vyšší teplota znehodnotí jeho barvící schopnost.
U cassie nepřekračujte teplotu 60 ⁰C, pokud jste blondýna, může vzniknout nepěkná žlutá barva.
Hennu i cassii mícháme studeným způsobem
- Prášek zalijeme vodou pokojové teploty, kterou jsme předem okyselili např. kyselinou citrónovou, citronkou, citronem, octem apod. a rozmixujeme na pastu tak, aby pasta lehce stékala, asi jako bílý jogurt (obr. 1)
- Misku zabalíme tak, aby nebyla pasta v kontaktu se vzduchem a necháme odležet 8-12 hod, např. přes noc při pokojové teplotě cca 20-22 ⁰C (obr. 2).
- Následně aplikujeme na vlasy a zabalíme do fólie nebo sáčku a ručníku, ať je to pěkně v teploučku a necháme 30 min – 4 hod působit (bohatě stačí 2 hod), čas závisí od výsledku, který chceme, čím delší čas, tím sytější barva.
Tento způsob přípravy je efektivní na čas strávený s turbanem i na barvivo rostlinky, které má čas se uvolnit díky kyselému prostředí a při zachování veškerých jejich benefitů. Henna má sytější odstín, jde více do měděné, lépe se na vlas napojuje díky bohatému prostředí na vodík.
Čím teplejší prostředí, tím rychleji se barvivo uvolňuje. Např.: v zimně kolem 20 ⁰C se barvivo uvolní za cca 10-12 hod, v létě při teplotě 30 ⁰C může být hotová už za cca 2-3 hod. Proces uvolňování barviva ovlivňuje i použitá kyselina. Zda je hennová pasta hotová, poznáte na jejím povrchu, který změní barvu na oranžově hnědou. U cassie to nejde vidět.
Čím kyselejší prostředí, tím větší rozdíl bude mezi odstínem po nabarvení a následnou oxidací v dalších dnech. Laicky řečeno, čím kyselejší pH vody bude, tím více vám bude odstín tmavnout v následujících dnech (stále platí, že výsledek ovlivňuje i použitá kyselina).
Jak to probíhá v kadeřnictví
Práškové barvy se aplikují na prosušené umyté vlasy. Po aplikaci můžete odejít domů ve vlastní čepici (ručníku) a umýt si barvící masku doma, ušetříte tím čas v kadeřnictví a doma si můžete pustit třeba telku a pohodlně odpočívat. 🙂
Procedura umytí, namíchání a nanesení barvy potrvá cca 2 hod a jdete domů, pokud u mě zůstanete na celou proceduru i s umytím a s dobou působení cca 1 hod., strávíte u mě celkem cca 4 hod (dle délky a hustoty vlasů), nepoužívám totiž namíchané směsi, ale míchám je dle potřeb a požadavku klientky, tohle zabere nějaký čas navíc, bylinky také potřebují delší dobu působení než běžná barva a déle se vyplachují, přírodu zkrátka neuspěchám, ale ten čas je investice, která se vyplatí.