Průvodce CURLY GIRL METODOU
Péče o vlnité a kudrnaté vlasy a úprava do jejich přirozeného tvaru.
Už nebojuj se svými kučeravými vlasy, je to vyčerpávající a výsledek krátkodobý, raději se nauč s nimi pracovat a miluj je takové, jaké jsou.
Tento průvodce tě naučí vše, co potřebuješ vědět o curly girl metodě, aby tvé vlasy byly krásné a zdravé.
V roce 2018 jsem zakládala FB skupinu Péče o vlnité vlasy, vznikla na základě curly girl metody, kterou jsem objevila na zahraničních stránkách, v ČR tou dobou nebylo ani ťuk.
Vše jsem tam sdílela, byť jazyková bariéra a nepřístupnost vhodných produktů mi hatila výsledky, ale stačilo chvíli počkat, aby se toho někdo ujal a netrvalo dlouho a objevily se první dva e-shopy CGM i s „příručkami.“
Co obnáší curly girl metoda?
4 zásady
1. Mytí šetrnými přípravky
Zahoď běžný sulfátový šampon z drogerie! Většina šamponů obsahuje sulfáty, které ničí kudrnaté vlasy (např. amonium sulfát, sodium lauryl/laureth sulfate atd.). Tyto detergenty obsažené v šamponech způsobují, že se kudrnaté vlasy krepatí, jsou suché a konce roztřepené.
Interval mytí závisí na zdraví vlasů a vlasové pokožky. Možná budeš chtít zůstat u svého obvyklého mycího intervalu a jen vyměníš svůj běžný šampon za šetrnější prostředek.
Začni hloubkovým mytím, aby ses zbavila nahromaděných složek, které se ve vlasech usazují (usazeniny jsou i ze šamponu, vážně). Způsobů je vícero a každý funguje trochu jinak, pro začátek ti může stačit soda, ta je zásaditá a vlasy umyje více do hloubky, můžeš si pořídit i čistící šampon, který má vysoké pH nebo obsahuje EDTA, či si zajít na čištění ke kadeřnici.
V no poo světě to může být bylinka Reetha nebo soda.
2. Kondicionování je základ
Kondicionér je základ, tvé vlasy udržuje hydratované a chrání je před vnějšími vlivy.
Obecně platí, že čím těsnější nebo sušší kadeře, tím více produktů potřebují, stejně tak vlasy, které byly poškozené žehlením, barvením nebo chemickým narovnáváním, trvalou… rychle absorbují kondicionér, proto ho potřebují obvykle více.
Nech se vést stavem svých kudrn.
Experimentování s různým množstvím je nejlepší cesta ke zjištění, co je pro tvé vlasy nejlepší.
Trpělivost, výsledky stojí za to.
3. Styling dodá definici a omezí krep
Gel je důležitou součástí kudrnaté rutiny, protože poskytuje fixaci. Je důležité používat gel, který vlasy nevysušuje a neobsahuje silikony nebo nevhodné alkoholy a některé vosky.
Jak vlasy začnou schnout a gel začne tuhnout, může se na vlasech vytvořit tzv. „krusta,“ ta pomáhá udržet přirozený tvar vlasů, dokud vlasy neuschnou.
Jakmile jsou vlasy úplně suché, krusta se může rozrušit a výsledkem budou opět měkké, definované kudrlinky.
V no poo světě to může být např. gel z lněných semínek, xantanová guma nebo pektin.
4. Kosmetika bez vysušujících a nevhodných složek
Kupuj si kondicionéry a vlasové přípravky bez silikonu, vysušujících alkoholů nebo minerálních olejů:
Můžeš chtít využívat více přípravků než je jen kondicionér či gel, tak nezapomeň, že i ty mohou obsahovat nevhodné složky.
Začni s novou péčí o své vlnité a kudrnaté vlasy
5 kroků ke krásným vlnám a kudrnám
1. Myj si pokožku hlavy správně.
Šampon nebo jiný druh mycího prostředku primárně patří na pokožku hlavy.
Běžná mycí rutina:
A. Vlasová pokožka a vlasy musejí být zcela mokré. Voda rozpustí vodou rozpustné látky a připraví pokožku na mytí, proto namáčení neuspěchej.
B. Mycí prostředek patří nejprve do dlaní a až poté na různá místa pokožky hlavy. Nikdy nelij šampon přímo na hlavu.
C. Masáž pokožky s mycím prostředkem je důležitá, masírováním se uvolní špína, prach, zbytky produktů a odumřelá tkáň, které poté voda lehce odplaví. Pokožku při masáži nehlaď, ale masíruj.
D. Mytí šamponem zopakuj ještě jednou. Podruhé bude produkt pěnit více, sniž tak jeho množství, pěnu protáhni do délek, pokud máš hodně suché vlasy, může stačit i pěna, která po délkách stéká během masírování a oplachování.
Pamatuj! Pokud to málo pění, nejprve upřednostni přidání vody před šamponem.
2. Nanes kondicionér od konečků ke kořínkům.
A. Kondicionér aplikuj v dlaních do délek, můžeš se ve vlasech i hrabat a prsty je už rozčesávat.
B. Pokud netrpíš na extrémně mastnou pokožku či zplihlé a velmi jemné vlasy, aplikuj kondicionér, který máš ještě na rukou, i k hlavě, tam si vlasy také zaslouží péči, proto je důležité složení kondicionéru, tak ať víš, co si tam vědomě dáváš (jak na to, se dovíš, čti dál).
C. Kondicionér nechej nějakou dobu působit.
Následně promačkávej své vlasy v dlaních od konečků směrem k hlavě, abys podpořila vlnění, bude to dělat čvachtavý zvuk, pokud ne, přidej vodu.
D Během mačkání hlavu nakláněj ze strany na stranu nebo i hlavou dolů, poté vlasy ideálně prsty rozděl/rozčesej, můžeš použít poté i kartáč nebo hřeben se kterým ti půjdou vlasy dobře učesat.
E. Následně vlasy opláchni proudem vody.
Nezapomeň: Splachování kondicionéru neuspěchej, dej mu čas, aby se vlasy pořádně napily.
Kondicionér a no poo: Co se týče více vlnitých a kudrnatých vlasů, nejsem zastánce čistě no poo metody, dostatečná lipidová složka mi tam zkrátka chybí, byť jsou byliny skvělým nástrojem a v malé míře i oleje a másla, tak v tomto ohledu je obvykle nedostačující nebo zatěžující.
3. Nanes na vlasy gel.
Kudrnaté vlasy mohou více ocenit gel do zcela mokrých vlasů. Vlnitým vlasům může více vyhovovat aplikace do vlasů, které byly nejprve zbaveny přebytečné vody, aby se vlivem vody tolik nenatahovaly (krok 4).
Aplikace probíhá jako u kondicionéru: gel do dlaní, promnout v dlaních a aplikovat do vlasů, jakmile máš vlasy pokryty gelem, vmačkáváš vlasy k hlavě, abys podpořila vlnění.
Pokud budeš hlavou otáčet do různých směrů ve stoje i v předklonu, dostaneš přirozenější vlny, nezapomeň si prsty upravit temeno hlavy, jak vlasy uschnou, takové budou. Pokud si tam tedy necháš slepičí zadek bude tam slepičí zadek.
Množství gelu si musíš ozkoušet, ale pořád platí, čím kudrnatější nebo poškozenější vlasy, tím více produktů budou pravděpodobně potřebovat.
4. Jemně vlasy otři do starého bavlněného trička, abys odstranila přebytečnou vodu.
Běžný ručník zahoď, protože ručník absorbuje příliš mnoho vody a jeho drsná tkanina rozcuchá vlasovou kutikulu a způsobí krepatění. Lepší volbou je staré bavlněné tričko, ručník z mikrovlákna apod.
Tričko použij stejně jako kondicionér a gel, zkrátka promačkáváš délky k hlavě, v CGM se používá označení: Micro Plopping (uvidíš na další stránce).
Tento krok není nutný, pokud máš vlasy více vlnité nebo kudrnaté, které ocení větší dávku vody, může být vhodnější tento krok vynechat a z vlasů vodu vymačkat jen rukou.
5. Použij fén.
Pokožka by nikdy neměla schnout na vzduchu, proto alespoň pokožku prosuš fénem.
Délky můžeš nechat přirozeně uschnout, kudrny si lépe sednou, ale můžeš tak přijít více o objem a obvykle se vlasy i více natáhnou.
Vlasy můžeš vyfénovat difuzérem (nebo přes cedník) do sucha nebo do cca 80 %, a poté nechej přirozeně doschnout, aby si kudrny lépe sedly do přirozeného tvaru.
Během schnutí si do vlasů nesahej, aby sis kudrlinky nerozbila.
Tipy
- Kudrnaté vlasy můžou mít během ročního období různé potřeby. V létě je třeba doplňovat vlasům více vlhkosti, aby se nevysoušely a ocení spíše lehčí složení produktů. V zimě mají rády krémovější a těžší produkty, aby se vlasy uchránily před mrazy a zabraňovalo se elektrizování vlasů vlivem oblečení.
- Pokud máš s vlasy velké potíže, nevzdávej to! Někdy to chce chvíli čas, než se ve vlasech vyznáš.
- Pokud se výsledek nepodaří, využij copánky, čelenky apod., nesahej hned po vlasové žehličce. Jakýkoli vlasový doplněk ti pomůže lépe.
- Nečeš si hřebenem ani kartáčem suché kudrnaté vlasy, poškodíš je. Když jsou vlasy mokré, natahují se a vrací se zpět do přirozeného tvaru, kondicionér je ochrání před poškozením, kdežto suché vlasy se nenatahují, ale lámou, jako suchá tráva, která není pružná.
- Curly girl metoda může být zpočátku složitá a množství informací obrovské, prokousávej se postupně, nespěchej. Můžeš také přijít za mnou a můžeme si CGM praxi projít společně, dostaneš domů i tahák, ať se v tom neztratíš a máš info rychle po ruce.
- CGM propaguje obrovskou škálu produktů: šampon, kondicionér, potom leave-in, krém, gel, pěna, na refresh zase něco jiného apod…. s tím jsou někdy spojeny problémy jako svědění pokožky hlavy, lupy apod., lze ji ale praktikovat v minimalismu i v kombinaci s no poo metodou.
Ukázka mytí a práce s difuzérem
U mytí se zabýváme především pokožkou hlavy, nikoli vlasy v délkách, obvykle délkám stačí pěna, která vzniká a stéká během mytí.
Vlasy rozčesávej s kondicionérem (chrání vlasy před poškozením).
Gel se aplikuje nejčastěji do mokrých nebo ručníkem prosušených vlasů, nemusíš začínat kombinací více gelů ani tolika přípravky, já používám jen kondicionér a jeden gel, svůj styl si časem najdeš.
Spánek a curly girl metoda
Aby si vlasy udržely tvar i v dalších dnech, je potřeba vlny/kudrny chránit i během spaní.
Ananas
- Vlasy zůstávají nahoře a nedochází tak k tření v délkách během spánku.
- Gumička musí být volná, vlasy nejsou pevně staženy, často se využívá gumička tzv. scrunchie.
Buff
- Neboli tzv. „tunel.“
- Vlasy jsou chráněny vnějším „obalem.“
- Lze sehnat i ve sportovních potřebách nebo na curly e-shopech či si ho můžeš jednoduše ušít.
Ke zvolení správné péče je vhodné znát svůj přibližný typ vlasů, a především jejich stav, musíš ale zohlednit i jejich množství a historii nevyjímaje.
Čti dál, dovíš se více.